Edward Abramowski „Braterstwo, solidarność, współdziałanie”


Biblioteka Obywatela 2009
24 zł
280 stron.
Ilość sztuk: 2

Pierwsze od 18 lat wydanie tekstów słynnego polskiego myśliciela, Edwarda Abramowskiego, a zarazem pierwszy w historii zbiór wszystkich tekstów tego autora poświęconych kooperatyzmowi, współpracy, stowarzyszeniom, oddolnym inicjatywom społecznym. Niektórych z nich nie wznawiano od 1938 r.

Murray Bookchin „Przebudowa społeczeństwa”


25 zł
PRODUKT CHWILOWO NIEDOSTĘPNY

Murray Bookchin (1921-2006) – amerykański myśliciel anarchistyczny. Działacz ruchu ekologicznego i twórca nurtu ekologii społecznej. Założyciel Instytutu Ekologii Społecznej w Plainfield w USA. Praca „Przebudowa społeczeństwa” to wprowadzenie do idei „wolnościowego municypializmu” i ekologii społecznej – nurtu anarchizmu łączącego kwestie ekologiczne, ekonomiczne i społeczne.

Dario Fo „Przypadkowa śmierć anarchisty”


A-tak/Anarchistyczna Inicjatywa Wydawnicza
10 zł
116 stron
Ilość sztuk: 2

Sztuka teatralna włoskiego noblisty stanowiąca hołd dla anarchisty Giuseppe Pinelliego, który został zatrzymany i zamordowany przez policję po masowych represjach policyjnych przeciwko radykalnej lewicy po zamachu na Piazza Fontana w Mediolanie (dokonanym najprawdopodobniej przez służby specjalne w ramach prowokacji). Poza sztuką, publikacja zawiera dokładne omówienie społeczno-politycznego kontekstu zamachu i obszerną notę biograficzną o Dario Fo.

Krzysztof Król (red.) „Autonomia Robotnicza”


Bractwo Trojka 2007
141 stron
Ilość sztuk: 1

Zbiór tekstów stanowiących wstęp do „autonomistycznego marksizmu” – kierunku marksizmu, który odrzucał instytucjonalne (partyjne i związkowe) formy działania upatrując w codziennym oporze klasy robotniczej

Gaston Leval „Wolna Hiszpania 1936-1939”


Bractwo Trojka
29zł
307 stron
PRODUKT CHWILOWO NIEDOSTĘPNY

Książka Gastona Levala stanowi po części pamiętnikarski, a po części publicystyczny opis wydarzeń w Hiszpanii w okresie pomiędzy lipcem 1936 a kwietniem 1939 roku. Jej głównym tematem jest opis hiszpańskiej rewolucji – kolektywizacji przemysłu, powstawania spółdzielni rolnych, reorganizacji życia politycznego. Leval kładzie nacisk nie na opis działań militarnych, ale na przemiany społeczne i gospodarcze – i to właśnie przesądza o wartości tej książki.

T. Sajewicz „Zapomniana wojna. Anarchiści w ruchu oporu”


Inny Świat / Wydawnictwo Grupy Anarchistycznej Solidarność 2005
6zł
79 stron
Ilość sztuk: 1

Pierwsza w Polsce publikacja dotycząca udziału anarchistów w ruchu oporu przeciwko dyktaturze Franco w Hiszpanii. Tekst odnosi się do lat 1939- 1975, czyli od zakończenia wojny domowej i powstania pierwszych anarchistycznych grup oporu, aż do śmierci dyktatora, która oznaczała również zakończenie walki przeciwko jego rządom. Opisane tutaj dzieje ruchu oporu są niezwykle interesującą, a w Polsce prawie nieznaną częścią działań międzynarodowego ruchu anarchistycznego.

Immanuel Wallerstein „Utopistyka”


Bractwo Trojka 2008
18 zł
100 stron
Ilość sztuk: 4

Immanuel Wallerstein - prof. socjologii, w latach 1994-98 przewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego. Swoje diagnozy dotyczące rozwoju gospodarki kapitalistycznej ujmuje w perspektywie globalnej. Łączą one refleksję socjologiczną, historyczną i ekonomiczną, jednocześnie odwołując się do dorobku nauk ścisłych m.in. fizyki. Takie ujęcie pozwoliło mu na rozwinięcie teorii systemu-świata, określonej jako szkoła analizy stosowanej względem przeszłości, stanu obecnego, jak i przyszłości stosunków społecznych. Wallerstein stwierdza, że aktualnie żyjemy w schyłkowej fazie kapitalizmu. System ten chyli się ku upadkowi, a to jak będzie wyglądał kolejny cykl rozwoju ludzkości, zależy od wydarzeń w jego obecnej fazie.
 

Copyright 2008 All Rights Reserved Revolution Two Church theme by Brian Gardner Converted into Blogger Template by Microebook.com